به سوگِ بازی سیاوُش- قسمت اول: از پاکت تا نصب

نویسنده مهمان: محمد خادم‌زاده: در خصوصِ بازی سیاوش مدتِ زیادی است که اخبارِ مختلفی در گوشه و کنار به چشم می‌خورد وهمین اواخر بود که خبرِ عرضه عمومیِ این بازی با توضیحات و توصیفاتِ پر طمطراقِ سازندگان آن منتشر شد، یک بازی با سبکی برگرفته از وارکرافتِ بلیزارد همراه با رنگمایه‌هایی از جنسِ ایرانی، اولین و شاید بهترین جذابیتِ این بازی در بومی بودن ِ آن و شاهنامه‌ای بودن آن است و البته که از صداگذاری خوب و موسیقیِ متنِ جذابِ بازی نمی‌توان به راحتی گذشت، با آنکه مدتِ زیادی از عرضه عمومی این بازی نمی‌گذرد پوسترها و دی وی دی های آنرا می‌توان در کلوپ‌های محلی و فروشگاه‌های مجازِ محصولاتِ فرهنگی به وفور یافت و همین فراوانی بود که ما را به خرید کاملا قانونیِ این بازی (و نه به صورت دانلود و کرک، مانند دیگر بازیهای موجود در بازار) و اقدام به تست و نصبِ آن واداشت.

هر چند که این پکیج تحت هیچ شرایطی یارای مقابله با رقبایِ خارجی خود را ندارد اما اولین نکته‌ای که پس از دریافتِ آن جلبِ توجه می‌نماید کیفیتِ بسته بندی، چاپ و پلمپِ محصول است، چاپِ روی پاکت دارای کیفیت نسبتا قابل قبولی است و استفاده از برجسته نمایی تصویرِ سیاوش در این بخش همراه با روکشِ براقِ آن احساسِ خوبی از کیفیت را به مصرف کننده انتقال می‌دهد اما گذشته از این توصیفات که بیشتر مقایسه ای با دیگر محصولاتِ تولید داخل است، ما به عنوانِ بازی‌خورهایی که انواعِ بازی های روزِ دنیا را چه به صورت کرک و چه به صورتِ اورجینال استفاده کرده‌ایم، سطحِ توقع بیشتری از یک محصول با توانمندی‌های داخلی داریم و البته که این توقعات از همین ابتدا و از شیوه بسته‌بندی و ارایه این بازی شروع می‌شود، توقعاتی که در ادامه ما را بر خلافِ خواستِ قلبی‌مان به سمتی می‌کشاند که ناچار به انتقاد و نقدهایِ شاید به ظاهر سخت‌گیرانه شویم.

بازی سیاوُش

در پشت و رویِ این بسته جزییاتِ قابلِ توجهی وجود داشت که پرداختن به آنها را خالی از لطف نمی‌دانیم، تصویر اصلیِ روی پاکت همان تمثالِ مشهورِ سیاوش را در بر دارد که تقریبا در تمامی تبلیغات و پوسترها از آن استفاده شده است و به عنوانِ اولین نکته این انتقاد را وارد می‌دانیم که کاش از تصاویر و چهره‌های بیشتری برای معرفی استفاده می‌شد تا به این وسیله هم مصرف کنندگان بهتر با ساختارِ بازی آشنا می‌شدند و هم جذابیتِ بصریِ کار امتیازِ بهتری را کسب می‌نمود. در پشتِ بسته‌بندی، در نگاهِ اول به راحتی می‌توان اندکی شلوغی و سردرگمی گرافیست و شاید تعدد نظرات برای چگونگی طراحی این بخش را تشخیص داد، تعدد فونت، رنگ‌بندی نامنظم و شاید غیر اصولی و همچنین اندازه‌های نا‌متقارن متون، کادرهایی به رنگِ زمینه آبی و کرم که در آنها متون در مکانِ خوبی قرار نگرفته‌اند، تمامیِ این موارد زمختیِ خاصی را در این بخش از بسته‌بندی ایجاد کرده است، در پایینِ این بخش هم متاسفانه آرم‌هایی دیده می‌شود که در اندازه  بزرگ استفاده شده اند و این سؤال را به وجود می‌آورند که چه نیازی به این تعداد آرم آن هم با این اندازه وجود داشته است؟

بازی سیاوُش

پلمپِ بسته بندی در قیاس با دیگر دی وی دی های مشابه اعم از فیلمهای اورجینال، کارتون و بازی‌های موجود، دارای کیفیت و چسبندگی بهتری بود و در زمان باز کردنِ پاکت سهولت انجامِ کار را نیز به همراه داشت.

در قسمت زبانه بالایِ پاکت نوشته ای کلیشه‌ای توجه‌مان را به خود جلب کرد:
“با ارسالِ پیامک کد قرعه کشی بازی به شماره ی ۱۰۰۰۳۷۷۸۹۴۳۱۸۲ در قرعه کشی ۳۰ دستگاه لپ‌تاپ شرکت نمایید.”

و ادامه ماجرا در جایی جذاب تر شد که در هیچ کجایِ پاکت، ما موفق به یافتنِ کد قرعه‌کشی و چیزی شبیه به آن نشدیم و این شد که به کلیشه‌ای بودنِ این متن بیش از پیش اطمینان حاصل نمودیم. (نکته اینکه در داخلِ دی وی دی هم چنین چیزی نیافتیم!!)

قیمت این بازی رقمِ جالب ۴۹۹۹ تومان است (معادلِ تقریبی ۲ دلار) که قطعا هیچ فروشنده ای آن ۱ تومانِ باقی مانده از ۵ هزار تومان را به ما پس نداده و به شما هم نخواهد داد، پس قیمت را ۵۰۰۰ تومان ناقابل میخوانیم، قیمتی کاملا رقابتی با بازیهای اورجینال و غیرقابل رقابت با همان بازی‌ها ولی در نسخه‌های کرک! البته لازم به توضیحِ مفصل نیست که بخشِ اعظمی از بازی‌های مورد استفاده ما را همان نسخه‌های کرک تشکیل می‌دهند (بنا به ده‌ها دلیل!) پس می‌توان به این نتیجه رسید که این بازی از دیدِ قیمت قابلِ مقایسه با رقبایِ خود نیست.

پس از باز نمودن بسته بندی، دی وی دیِ نقره‌ای را با چاپی غیر حرفه‌ای و تصویر تکراری از سیاوش مشاهده کردیم، از این دید می گوییم چاپِ غیرِ حرفه‌ای که لبه‌های تصویر دارای حاشیه‌ای با خمیدگی‌های کوچک بود و همچنین تصویرِ مذکور نتوانسته بود تمامی سطحِ دی وی دی را پوشش دهد و همین امر توازنِ بصری را بر هم زده می‌زد.

دیسک را در درایو قرار می‌دهیم و منوی اتوران به نمایش در می آید، پس از انتخابِ گزینه اتوران اولین تصویر از شروعِ نصب را مشاهده کردیم “تذکرِ بسیار مهم” تصویری که در آن به راحتی عدم توجه دقیق به تولید و تعجیل در ارایه این بازیِ فاخر به چشم می‌خورد. در اولین مواجهه ما با بازی متنی که به نمایش درآمده بود دارای غلطِ املایی بود!

“به جای راهنما از واژه  رهنما استفاده شده بود و به جایِ قبل از واژه قبلا استفاده شده بود”. پنجره  جاری با موزیک پس زمینه حماسی همراه بود که به گوشِ ما بسیار جذاب می‌نمود.

متأسفانه در پنجره مذکور و همچنین در دیگر صفحاتِ اتوران هیچ ظرافتی به کار نرفته بود، این ایراد را از آنجا وارد می‌دانیم که پنجره مذکور امکانِ جابجایی توسط ماوس را فقط در چند نقطه کوچک و در واقع فقط بر روی تصاویر ممکن می‌نمود و علاوه بر آن صدای افکتِ به کار رفته برای دکمه‌ها همان صدای پیشفرضِ نرم افزارِ اتوران ساز به نظر می‌رسید و اینها همه نشان از عدم ظرافت در قدم‌های نهایی قبل از عرضه  این بازی است. ما در ادامه امیدواریم که این ایراداتِ کوچک را بتوانیم در قبالِ کیفیتِ گرافیک و گیم پلی بازی به چشمِ اغماض بنگریم.

از همه ی مطالبِ بصری مهم‌تر این سؤال خواهد بود که چه دلیلی برای اجبار در غیرِ فعال‌سازی آنتی ویروس برای نصبِ یک بازی اورجینال وجود دارد؟؟ سؤالی که در هیچ جای این پکیج نمی‌توان پاسخی برای آن یافت. شاید فروم بازی برای این سؤال پاسخی در خور داشته باشد.

بازی سیاوُش

در ادامه ی روندِ نصب در کمالِ ناباوری ما با ۷ صفحه مختلف با پیام‌هایی کاملا غیرِ ضروری مواجه شدیم که مسلما در هیچ کدام آنها خبری از شروع نصبِ بازی نبود، در زیر می‌توانید به تصاویرِ این صفحات نگاهی بیاندازید و اگر حوصله اینکار را مانند ما ندارید خیالتان را راحت کنیم که چیزِ خاصی را از دست نخواهید داد اگر با نخواندنِ آنها فورا از دکمه ی نکست استفاده کنید، در صفحاتِ مذکور به ترتیب پیامهای زیر عنوان شده بود:
۱- آنتی ویروس را غیر فعال کنید ۲- راهنمای بازی را مطالعه نمایید ۳- درایور کارتِ گرافیک را از داخلِ دی وی دی قبل از اجرای بازی نصب کنید. ۴- این بازی قفل دارد ! ۵- ما بازیهای دیگری هم در دست تولید داریم. ۶- معرفی پشتیبانی ۷- تاکید بر رعایتِ موارد ذکر شده در صفحاتِ قبلی!

بازی سیاوُش

خب این بود تمامِ پیامی که در ۷ صفحه طولانی به نمایش درآمده بود، لازم به ذکر می‌دانم که تمامی تصاویرِ به کار رفته در این ۷ پنجره دارای کیفیت گرافیکی پایین بودند و چیدمان هم از این بی نظمی بی‌بهره نبود، متون با فونتی نامناسب بر تصاویر نقش بسته بود به ترتیبی که بر خوانایی آنها و هنچنین درکِ موضوعِ تصاویر پس زمینه تأثیر منفی گذاشته بود. همه ی اینها را داشته باشید تا به ادامه ی نصب برسیم.

خوشبختانه پس از کلیک بر دکمه اینستالِ بازی به اولین پنجره با چیدمانِ استاندارد و تصویرِ قابل قبول مواجه شدیم، نکست را انتخاب نموده و توافق‌نامه  تکراری را تأیید می‌دهیم، مسیر نصب بازی را انتخاب می‌کنیم سپس به عنوانِ بازی در منوی استارت می‌رسیم که به صورت پیشفرضِ آن متقاعد بوده و به صفحه بعدی رجوع می‌کنیم، پس از ۲ نکستِ بدون تأملِ دیگر به آخرین صفحه قبل از نصبِ بازی می‌رسیم، با شور و شوق و امید به اتمام رسیدنِ این مسیرِ طولانی بر آن دکمه اینستال نیز کلیک می‌کنیم و بازی شروع به نصب می‌شود، دی وی دی شروع به چرخشِ سریع کرده، هنوز صدای موسیقی به گوش می‌رسد و ما منتظرِ اتمامِ مراحلِ نصب هستیم. پس از طی مدت زمانی معادلِ ۱۱ دقیقه و نصبِ همزمانِ مایکروسافت ویژوال سی پلاس پلاس و دایرکت ایکس و البته قطعیِ شدید و مکرر موزیک پس زمینه در حینِ اینستال، بازی نصب شد.

در حینِ نصب به دلیلِ آزارِ شدیدِ صدای قطع و وصلیِ مکرر موزیکِ بازی به دنبالِ دکمه قطعِ پخشِ آن در منوی اتوران گشتیم که متاسفانه تلاشمان بیهوده بود و مجبور به بستن منوی اتوران شدیم!

در حینِ نصب منابعِ زیادی از سیستم مشغول نبود و بازی بدونِ هیچ ایرادِ فنی در ویندوز هفت ۶۴ بیتِ ما نصب شد. پس از کلیک بر دکمه فینیش در صفحه  پایانیِ نصب در حالی که تیکِ اجرای بازی فعال بود، پنجره دیگری برای نمایش مشخصاتِ سیستم ما و همچنین انتخابِ رزولوشن مناسب و یکسری لینک از وب‌سایت و فروم سازنده ظاهر شد، در پنجره ی مذکور بر دکمه ی لانچ گیم کلیک کردیم و بازی اینگونه آغاز شد…

بازی سیاوُش