فیلم‌های دهه شصت

چند روز پیش در فورومی بودم که در قسمتی در مورد برنامه‌های دهه شصت نوشته بود، یک دهه شصت می‌گویم و یک دهه شصت می‌شنوید!

برای درک آن فضای خاص باید عملا در آن زندگی کرده باشید. مطالب این فوروم را که می‌خواندم، یاد فیلم‌های متعدد جنگ جهانی که در آن سال‌ها مرتب پخش می‌شد افتادم.

این روزها که ما می‌توانیم به سرعت به فیلم‌های روز با بهترین کیفیت دسترسی پیدا کنیم و روی تی‌وی‌های عریض تماشا کنیم و بعد از تماشایش در موردش اینترنت را زیر و رو کنیم، خیلی وقت‌ها یادمان می‌رود که آن روزها چطور فیلم تماشا می‌کردیم.

تلویزیون مبله‌ سیاه و سفید را به خاظر می‌آورم، تلویزیونی که یک مدت عادت کرده بود که با مشتی اعوجاح تصویرش درست شود، البته آخر عمر هم با توالی جالب زمانی ۲۵ ثانیه تصویر می‌داد و ۴۵ ثانیه خاموش می‌شد!

فوروم را که مرور می‌کردم یاد فیلم‌های زیادی از هنرپیشه محبوب آن روزهایم افتادم، Lino Ventura!

البته آن سال‌ها فکر کنم، حتی نام این هنرپیشه را هم نمی‌دانستم! نوستالژی خونم بالا رفت طوری که برای دامن زدن به آن چند فیلم از این هنرپیشه روی DVD سفارش دادم که خوشبختانه با دوبله فارسی بودند.

یادم می‌آید آن سال‌ها، گاهی که فیلم‌های تعدیل‌شده را می‌دیدم و حسن ظن داشتم و گمانی به تعدیل نمی‌بردم، از هوش اندک خود برای یافتن سیر داستانی فیلم‌های یک ساعت و ده دقیقه‌ای، عذاب می‌کشیدم. سال‌ها طول کشید تا پی بردم مشکل از من نبوده!

در این میان چندین فیلم هستند که خاطره‌ای محو از آنها در ذهم باقی مانده و خیلی دوست دارم تا با دانلود یا تهیه DVD آنها تجدید خاطره‌ای با گذشته‌ام بکنم.

فیلم اول: یکی از اسرای جنگ جهانی دوم، توجه دانشمندانی که تخصصشان شناسایی نژاد افراد بود را برمی‌انگیزد و آنها پی می‌برند که او یک آریایی اصیل است، او از اسارت درمی‌آید، لباس افسرهای نازی را تنش می‌کنند و تصویرش روی جلد یکی از مجله‌های نازی‌ها چاپ می‌شود. همه گمان می‌کنند که او خیانت کرده است. در این میان همسر او در جبهه نبرد مورد اذیت و آزار سربازان نازی قرار می‌گیرد …

فیلم دوم: این یکی خیلی محوتر یادم است، شخصی برای انتقام‌جویی گروه کثیری را به یک مهمانی دعوت می‌کند و بعد با گاز سمی، همه‌شان را به قتل می‌رساند.

فیلم سوم: زمان جنگ جهانی نازی‌های از مقاومت چریک‌ها به تنگ آمده‌اند، دو شخصیت اصلی داستان یک پزشک و یک دختر جوان زیبا است. گویا یک نازی کشته می‌شود و آلمانی‌ها گروهی از مردم عادی را به گروگان می‌گیرند و تهدید می‌کنند که اگر چریک‌ها خودشان را معرفی نکنند، یکی یکی همه آنها را تیرباران می‌کنند. در این میان مردمی ترتیبی می‌دهند که به نظر برسد، قتل آدم مهم نازی مقتول، کار یک نازی دیگر بوده و نه رزمنده‌های مقاومت و دست آخر هم به هدف خود می‌رسند!

اگر کسی نام این فیلم‌ها را می‌داند، لطفا کامنت بگذارد. احیانا اگر فیلمی خاطره‌انگیزی در آن دوره زمانی دیده‌اید، با من و خوانندگان به اشتراک بگذارید