فیلم‌های دهه شصت - یک پزشک
بلیط چارتر
pnd4ahvk
گوناگون

فیلم‌های دهه شصت

چند روز پیش در فورومی بودم که در قسمتی در مورد برنامه‌های دهه شصت نوشته بود، یک دهه شصت می‌گویم و یک دهه شصت می‌شنوید!

برای درک آن فضای خاص باید عملا در آن زندگی کرده باشید. مطالب این فوروم را که می‌خواندم، یاد فیلم‌های متعدد جنگ جهانی که در آن سال‌ها مرتب پخش می‌شد افتادم.

این روزها که ما می‌توانیم به سرعت به فیلم‌های روز با بهترین کیفیت دسترسی پیدا کنیم و روی تی‌وی‌های عریض تماشا کنیم و بعد از تماشایش در موردش اینترنت را زیر و رو کنیم، خیلی وقت‌ها یادمان می‌رود که آن روزها چطور فیلم تماشا می‌کردیم.

تلویزیون مبله‌ سیاه و سفید را به خاظر می‌آورم، تلویزیونی که یک مدت عادت کرده بود که با مشتی اعوجاح تصویرش درست شود، البته آخر عمر هم با توالی جالب زمانی ۲۵ ثانیه تصویر می‌داد و ۴۵ ثانیه خاموش می‌شد!

فوروم را که مرور می‌کردم یاد فیلم‌های زیادی از هنرپیشه محبوب آن روزهایم افتادم، Lino Ventura!

البته آن سال‌ها فکر کنم، حتی نام این هنرپیشه را هم نمی‌دانستم! نوستالژی خونم بالا رفت طوری که برای دامن زدن به آن چند فیلم از این هنرپیشه روی DVD سفارش دادم که خوشبختانه با دوبله فارسی بودند.

یادم می‌آید آن سال‌ها، گاهی که فیلم‌های تعدیل‌شده را می‌دیدم و حسن ظن داشتم و گمانی به تعدیل نمی‌بردم، از هوش اندک خود برای یافتن سیر داستانی فیلم‌های یک ساعت و ده دقیقه‌ای، عذاب می‌کشیدم. سال‌ها طول کشید تا پی بردم مشکل از من نبوده!

در این میان چندین فیلم هستند که خاطره‌ای محو از آنها در ذهم باقی مانده و خیلی دوست دارم تا با دانلود یا تهیه DVD آنها تجدید خاطره‌ای با گذشته‌ام بکنم.

فیلم اول: یکی از اسرای جنگ جهانی دوم، توجه دانشمندانی که تخصصشان شناسایی نژاد افراد بود را برمی‌انگیزد و آنها پی می‌برند که او یک آریایی اصیل است، او از اسارت درمی‌آید، لباس افسرهای نازی را تنش می‌کنند و تصویرش روی جلد یکی از مجله‌های نازی‌ها چاپ می‌شود. همه گمان می‌کنند که او خیانت کرده است. در این میان همسر او در جبهه نبرد مورد اذیت و آزار سربازان نازی قرار می‌گیرد …

فیلم دوم: این یکی خیلی محوتر یادم است، شخصی برای انتقام‌جویی گروه کثیری را به یک مهمانی دعوت می‌کند و بعد با گاز سمی، همه‌شان را به قتل می‌رساند.

فیلم سوم: زمان جنگ جهانی نازی‌های از مقاومت چریک‌ها به تنگ آمده‌اند، دو شخصیت اصلی داستان یک پزشک و یک دختر جوان زیبا است. گویا یک نازی کشته می‌شود و آلمانی‌ها گروهی از مردم عادی را به گروگان می‌گیرند و تهدید می‌کنند که اگر چریک‌ها خودشان را معرفی نکنند، یکی یکی همه آنها را تیرباران می‌کنند. در این میان مردمی ترتیبی می‌دهند که به نظر برسد، قتل آدم مهم نازی مقتول، کار یک نازی دیگر بوده و نه رزمنده‌های مقاومت و دست آخر هم به هدف خود می‌رسند!

اگر کسی نام این فیلم‌ها را می‌داند، لطفا کامنت بگذارد. احیانا اگر فیلمی خاطره‌انگیزی در آن دوره زمانی دیده‌اید، با من و خوانندگان به اشتراک بگذارید

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 4270
  30

  ۱٫فیلم اول “ساعت ۲۵″ هست با بازی آنتونی کویین.
  ۲٫ فیلم دومی رو اصلا یادم نمیاد!
  ۳٫ فیلم سومی هم از اون فیلم هاییه که من سالهاست دنبال اینم اسم اصلیش رو پیدا کنم.

 • 2200
  50

  دکتر شما این سایت‌های جالب را چطور پیدا می‌کنید؟

 • 6492
  20

  فیلم اول ساعت بیست و پنج The 25th Hour است با شرکت آنتونی کوئین اما فیلم های دوم و سوم را نمی دونم.

 • 6493
  20

  سلام
  فیلم اول :
  ساعت ۲۵
  با بازی آنتونی کویین
  http://www.imdb.com/title/tt0062445/
  فیلم کامل:
  http://www.youtube.com/watch?v=sDR88d2gcNM&feature=related
  اگر دوبله اش رو پیداکردید خبر بدید

 • 21355
  10

  اون فیلمه که میگی همه رو با گاز سمی کشتش، اگه اینجوری بود که جسداشونو تو همون دور میز شام رها کرد و یه دیوار کشید و اونارو تو اون اتاق همونجوری ول کرد و بعدا وقتی پلیس ها دیوار و خراب کردند یه میز شام دیدن و جسد های دورش (هر جسدی در حال خوردن:)) اسمش همه چیز در پایانه است بودشو ترجمه انگلیسی اش یادم نمی آد (دوم ابتدایی دیدمش آخه)

 • 21357
  10

  سلام
  از وبلاگ خوب و مفیدتان خیلی استفاده میکنم
  فکر کنم فیلم اول “ساعت ۲۵″ با هنرمندی آنتونی کوئین باشد.

 • 321
  250

  سلام فیلم اولی که گفتید اسمش ساعت ۲۵ هست

 • 21359
  10

  آقای دکتر سلام
  فیلم اول ساعت بیست و پنج با بازی آنتونی کوئین است . یکی از آن فیلمهای شاهکار تاریخ سینما. منهم باید دوباره ببینمش

 • 6495
  20

  فیلم دومی به نظرم اسمش شام آخر بود. یادمه تلویزیون تو دو قسمت پخشش کرد.

 • 1391
  80

  فیلم اول فکر میکنم ساعت ۲۵ با بازی آنتونی کویین بود.
  http://www.imdb.com/title/tt0062445/
  برای بقیه فیلمها هم ایده ای ندارم.

 • 21
  1.3k

  دهه شصت بلایی سرمن امد -زن گرفتم-وخواب نمیدیدم که ویدیو وارد باز ار ایران بشود و شد .بعد ازاد شد بعد سی دی امد .برادرم میکوید تو واقعن این کتاب را نداری ؟میگم برار جان این کتاب یک سال قبل تولد من منتشر شده . خب بگذریم جوجه ام میگه فیلم اولی ساعت ۲۵ اسمشه .من یادم نمیاد .کتابش یا نوشته هنری کنستانتیوویچ ویا ویرژیل دو گیورگیو باید باشه .راستی دکتر نوستالژی دوا درمان نمیخواد؟ببخش. اما در باره ادمخواری این خرپولهای چینی هیچ نگفتی؟ار دروغه بگو بدانیم .

 • 1821
  60

  تو فیلم یا سریال بینوایان بازی می کرد و من تا مدتها فکر می کردم اصلی ترین بازیگر نقش ژان والژان ایشونه که به حق و قنصاف هم خوب بازی می کرد. همچنین یه فیلمی صداوسیما نشون داد که این آقا تو زندان بود بعد آزاد می شد و تو یه خونه نقشه ی دزدی از یک طلاوحواهری را می کشیدند که خیلی نقشه ی ماهرانه ای بود و از لحاظ غافلگیری مثل فرار از زندان بود .. البته بعدها فهمیدیم که اون فیلم البته دوفیلم بوده و دوستان صداوسیمایی ابتدی یک فیلم با موضوع فرار از زندان با بازی ایشون رو خودشون با سلیقه ی خودشون چسبوندن به یه فیلم دیگه با بازی ایشون با موضوع سرقت از جواهری!!!
  نمیدونم یادتون هست یا نه؟

 • 21361
  10

  اشکال تایپی در عنوان مطلب ندیده بودیم که دیدیم. اول فکر کردم فیلم‌های «ده شصت» اشاره به ژانر خاصی در سینما دارد که من تا به حال نشنیده‌ام.
  جناب مجیدی، می‌دانم که قبلا نوشته بودید معتقدید خواننده باید به روح مطلب توجه کند و اشکالات تایپی و دستوری و نگارشی را نادیده بگیرد. ولی باور کنید نوشتن به زبان فارسی فرایندی مانند نسخه نوشتن نیست که تنها هدفش خوانده شدن نام دارو در داروخانه است (هرچند باز هم فلسفهٔ بدخط بودن یا بی‌حوصله نوشتن دکتر‌ها را درک نمی‌کنم.) نوشتن به زبان فارسی جنبه‌هایی مانند آموزش زبانی غیرمستقیم، ترویج خطاهای نگارشی، حرمت زبان ملی و… هم دارد. توصیه می‌کنم هربار قبل از انتشار مطلب، یک بار از روی آن بخوانید (در مورد نسخه‌ها هم همین طور!)

 • 21362
  10

  فیلم اول: The 25th Hour
  http://www.imdb.com/title/tt0062445/
  فیلم سوم: Hangmen Also Die! Poster
  http://www.imdb.com/title/tt0035966/

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   ممنون. فکر کنم تحت عنوان جلادان هم می‌میرند نشونش داده بودن، چند بار. و هر بار هم کوتاه‌تر می‌شد، طول فیلم!

   • 171
    380

    درسته دکتر این از اون فیلم هایی بود که من هر بار بیشتر از دفعه قبل مشتاق دیدنش بودم ولی چون کوتاه تر می شد فکر میکردم دفعه قبل یه چیزهاییش رو تخیل کرده ام !
    اگه اشتباه نکنم توی کشور چک اتفاق می افتاد .

 • 21364
  10

  چه پست جالبی بود خیلی واسم پیش امده که فیلم هایی که تو دوران نوجوانی دیده بودم و تنها صحنه های از اون تو ذهنم نقش بسته رو بتونم دوباره ببینم این فیلم ها رو که اشاره کردید احتمالا من ندیدم ولی
  یادمه یه فیلمی بود در مورد اسرای جنگی که تو اردوگاهای سیبری دوران محکومیتشونو می گزروندن تنها صحنه هایی یادمه و اینکه موضوع فیلم این بود که اکثر کسانی که اونجا بودن تحت اون شرایط سخت میمرن بجز کسانی عشق و امید اونهارو سرپا نگه داشته بود فوق الاده بود البته فکر کنم براساس واقعیت ساخته شده بود اگه کسی از دوستان این فیلم رو دیده اسمشو بگه

  • 21366
   10

   با توجه به توضیحاتی که در مورد فیلم و اردوگاه سیبری دادید فکر میکنم منظورتان فیلمی با نام -یک روز زندگی ایوان دنی سوئیچ- باشد.

 • 67
  640

  اوه شما از ادیسون ببعد را در ذهن دارید! چقدر مگه سن دارین آقای دکتر؟!!!

 • 1392
  80

  سلام،
  من یه فیلم رو مدتیه که دنبالشم ببینم اسمش چی بود:
  ماجرای مردیه که دستگاهی ساخته که باهاش می تونه مجری های برنامه های زنده رو بکشه، طرف از هر کس که خوشش نمی اومد می رفت پشت دستگاهش که شبیه دیش ماهواره بود و شلیک می کرد به طرف مجری!
  فیلم البته شاید دهه شصتی هم نبود…

  • 6499
   20

   اسم فیلم kamikaze بود:
   http://www.imdb.com/title/tt0091322/

   • 1392
    80

    خیلی ممنونم :)

   • 21368
    10

    توی تلویزیونم به اسم «داوطلب مرگ» نشونش می داد. بچه که بودم عاشق تکنولوژیش بودم.

   • 4512
    30

    طرف حسابش مجری های زن بودن به یه دلیلی که تو فیلم مطرح میشه اما من یادم نیست!

  • 21370
   10

   اسم فیلم اینه: داوطلب مرگ

 • 5
  3.4k

  فیلم اول که همون ساعت ۲۵ هست که دوستان هم بهش اشاره کردند با بازی درخشان آنتونی کویین
  فیلم دومی هم یادمه دو قسمتی بود (یا تو دو قسمت نشون داده شد) و براساس تابلو شام آخر همه رو کشته بود ولی یادم نمیاد با گاز بوده باشه، فکر میکنم اسم کاراکتر اصلیش هم سایمون بود و با یه پودر سمی همه رو به قتل رسونده بود… همه چیز در پایان است یا همه چیز خاتمه می یابد اسمش بود
  فیلم سوم هم که دیر رسیدم و قبل از من گفتن… بجان خودم میدونستم

  • 4512
   30

   با سیانور کشته بودشون! بعدش یه سری قتل زنجیره ای انجام میده که عمدتا از راه دور و کنترل شده انجام میشن. یادمه برای یکی تسبیح فرستاده بود تا بهش دست زد مُرد. یکی دیگه با نامه مُرد! نفر آخر رو میخواست با اسنایپر بکشه وسط یه ارکستر.

 • 6502
  20

  آقای علی ‍اسم فیلم داوطلب مرگه یا kamikaze یک فیلم فرانسوی که چند بار هم پخش شد.

  • 1392
   80

   خیلی ممنون از لطفتون، من فکر کنم دوم دبستان بودم که دیدمش :)

 • 6499
  20

  ۶ ساعت توضیح نوشتم کامنتم ارور داد ثبت نشد،دکتر خلاصه کامنت این بود که تو کی ورد imdb جستجو کن هر فیلمی اسمش یادتون نیومد از موضوع فیلم پیداش میکنی مثال برای قاتل سریالی:
  http://www.imdb.com/keyword/serial-killer

 • 21373
  10

  فیلم اول : ساعت بیست و پنج با بازی آنتونی کوئین هست
  فیلم دوم اسمش و یادم نمی آد
  فیلم سوم : جلادها نیز می میرند

 • 3013
  40

  جالبه من از فیلم اول چیزی یادم نیست. فیلم دوم را هم نامش را یادم نیست ولی مهمترین نکته فیلم این بود که قاتل بعد از کشتن ان دوازده نفر، تصویرشان را به سبک شام آخر روی دیوار نقاشی می کند. بعد در اعترافاتش به پلیس معلوم می شود همه این ادمها به نوعی زندگیش را خراب کرده بودند.
  اسم فیلم سوم را هم که گفتند؛ جلادان هم می میرند که واقعا فیلم قشنگی بود.

 • 15
  1.6k

  آخ دلم تنگ شده واسه فیلمای هنر هفتم که نشون میداد چندتاشون که خیلی عالی بود رو هیچ جایی پیدا نکردم سالهاست دنبال بعضی از این فیلما میگردم ولی هنوز …. . فیلمایی که در مسابقه هفته هم نشون داده میشد بی نظیر بود افسوس که ۲تا۳ دقیقه بود ولی از شاهکارها انتخاب میشد(یادمه توی دلم میگفتم تورو خدا قطع نشو) :)
  تجربه های شخصی شما برام همیشه جذابه .ممنون، پست زیبایی بود…

 • 21374
  10

  سلام. من خیلی دنبال اسم اصلی فیلم همه چیز در پایان است می گردم. ممنون میشم اگر اطلاعی دارید به من ایمیل کنید. متاسفانه ایران نیستم و الا حتما این فیلم رو پیدا می کردم از رسانه تصویر

 • 21378
  10

  راجب فیلم همه چیز در پایان اون نقاشه که اسمش سیمون بود با سیانور کسایی رو که به اثرای نقاشیش بی احترامی میکردن رو میکشت و خیلی هم استادانه اینکارو میکرد . اسم اون پلیسه هم که دنبالش بود کمیسر گابوری بود . خیلی دوس دارم دوباره ببینمش اگه کسی لینکی واسه دانلودش پیدا کرد ممنون میشم ;-)

  • 21380
   10

   مرسی از بهنام عزیز که درباره ی فیلم همه چیز رو به پایان است اطلاعات بیشتری دادن
   این فیلم ۲ بار پخش شد و من با این که سن کمی داشتم هر ۲ بار رو دیدم
   مخصوصا این که سکانس اخر رو که کاملا با جزییات یادمه
   توی یه اپرا بود که این شخصی که شما می گید اسمش سیمونه می خواست نفر اخر رو بکشه ولی اون پلیسه که دنبالش بود همون لحظه رسید ولی قبلش سیمون با سیانور خودکشی کرده بود

   سال هاست دنبالشم ولی متاسفانه هیچی
   دیگه نمی دونم چطور باید سرچ کنم
   advance search imdb.com رو هم n دفعه پر کردم ولی فایده ای نداشت
   انگار این فیلم وجود خارجی اصلا نداشته

   باز هم اگه سرنخ یا هرچیزه دیگه ای که ممکنه کمک کنه بگید شاید پیدا شد

   • 21382
    10

    نام اصلی فیلم همه چیز در پایان است (Tout est dans la fin) بر اساس رمانی به همین نام نوشته ژیلبر پروتو (Gilbert Prouteau) که در ایران به همین نام نمایش داده شد ولی در کشورهای دیگه به نام آقای اسرارآمیز س. (The Enigmatic Mister S.) به نمایش دراومد. این فیلم مانند محصولات سیما فیلم برای نمایش در تلویزیون ساخته شد و به همین دلیل هم معروفیت زیادی تو اینترنت نداره. البته کیفیت این فیلم رو نمیشه با محصولات سیما فیلم مقایسه کرد.
    لینک فیلم هم در پایگاه دادههای فیلم اینترنت به صورت زیر است:
    http://www.imdb.com/title/tt0302063/
    این دو سایت هم امکاناتی برای دانلود این فیلم گذاشتن. الله اعلم:
    http://www.watchfreemovies.ch/watch-movies/1987/watch-the-enigmatic-mister-s-99357885/
    http://www.tracktvlinks.com/watch-the-enigmatic-mister-s-1987

    • 21384
     10

     آقا ممنون از توضیحات نسبتا کاملتون
     اما واقعا هیچ جای اینترنت نمیشه این فیلم رو پیدا کرد. حتی جایی برای آنلاین دیدنش نیست. لینکایی هم که وجود داره همگی الکی هستن.
     شما هیچ دسترسی به این فیلم ندارید؟ جایی هست که بشه خریدش؟ خیلی دنبال این فیلم همه چیز در پایان هست گشتم.

 • 21386
  10

  واقعا هنر هفتم یادش بخیر الان وقتی دقت میکنیم میبینیم چقدر تو سلیقه فیلم دیدن نسل ما تاثیر گذار بوده خیلی نوستالژیک شدم. بچه‌ها کسی فیلمهای ۱٫گرگ کوهستان و ۲٫نبرد آخر (لوک بسون) و ۳٫سریال اسپاروخان رو یادشه و یا لینک دانلودش رو داره؟

 • 21387
  10

  من دنبال یه فیلمم که البتهخیلی ازش یادم نمیاد.اما کل قضیه یک شخصی(دکتر یا دانشمند) بود که ازپشت یک پرده با ادماش حرف میزد واونا فقط سایه اون آدمو میدیدن و صداشو میشنیدن. از پشت اون پرده سلاح های کشتار میساخت یا نقشه هاشو به افرادش میگفت و هیچ کس هم حق رفتن به پشت اون پرده رو نداشت. کسایی هم که میرفتن کشته میشدن.بعد یک اسلحه ای ساخت و داد به یکی از ادماش وقتی اون طرف رفت یکی رو بکشه جهت شلیک اسلح برعکس بود و خود طرف کشته شد.این یه کلیتی از فیلم بود ولی ماجرای اصلیش یادم نیست.مرسی اگه کمکم کنید پیداش کنم

  • 17183
   10

   اسم فیلم Dr. Mabuse

 • 4512
  30

  یه برنامه بود که پنج شنبه شبا آخر شب فیلم میذاشت. فیلماش فوق العاده بود.
  یه فیلم بود که با قتل شروع میشه. یه مرد نسبتا پیر از یه باجه ای پول میگیره و راه میفته به سمت خونش. دوربین از پشت سر نشونش میده که یه نفر عصا بدست دنبالشه، بعد جسدشو نشون میده. در ادامه یه کشیش وارد مسافرخونه میشه. پشت بندش یه آدم سبیلوی عصا بدست و یه پروفسور و یه آدم سطح پایین وارد مسافر خونه میشن. کشیشه دنبال قاتل ـه! در ادامه فیلم یه نفر با اسلحه مشته میشه و پشت بندش یه نفر با طتاب خفه میشه. کشیشه دنبال قاتلی میگرده که هر سری به شیوه جدیدی قربانیش رو میکشه. صحنه آخر فیلم کشیشه نصفه شب تو خیابون به یه جا میرسه که با قاتل ها روبرو میشه! پروفسور با تفنگ، مرد عصا بدست با چاقو و مرد سطح پایین با طناب قربانیاشونو کشته بودن.

  کسی اسم این فیلم رو میدونه؟

 • 21389
  10

  سلام من به طور اتفاقی با این سایت اشنا شدم و برام خیلی جالب بود وقتی دیدم چه ادمای با معلوماتی میان اینجا و به بقیه کمک میکنن تا فیلمایی که قبلا دیدن و باش خاطره دارن دوباره پیدا کنن راستش منم خیلی وقته دنبال یه فیلم میگردم که فقط صحنه هایی ازش یادم مونده اگه اشتباه نکنم داستان در مورد یه سری ادمایی بود که کله های طاس داشتن و کت و شلوار خاکستری میپوشیدن و به مردم یاد میدادن که چطوری و چه کارایی بکنن که در وقتشون صرفه جویی بشه بعد اون زمان هایی که مردم صرفه جویی میکردن رو با یه تکنولوژی تبدیل به سیگار برگ میکردن و میتونستن با این سیگارا زنده بمونن همیشه هم در حال سیگار کشیدن بودن. لطفا اگه اسم و مشخصات این فیلمو میدونین به منم کمک کنین متشکرم

 • 21391
  10

  با سلام
  اسم این فیلم رو میخواستم:
  یه دانشمند فیزیک با یه اسلحه الکترونیکی از خانه اش مجریان تلوزیونی رو در پخش مستقیم ترور میکرد

  • 15587
   10

   سلام.اون فیلم اسمش داوطلب مرگ بود . خودم هم شدید دنبالشم

  • 16562
   10

   اسم اصلیش کامیکازه یا همون داوطلب مرگ هستش …

 • 4516
  30

  اون فیلمی که قاتل با گاز ، مهمان های قربانی رو می کشه : اسمش ( همه چیز در پایان است ) بود و کاراکتر قاتل ویکتور سیمنون نام داشت… یادش به خیر. کاش پیداش کنیم و تجدید خاطره و زندگی… مهران ۳۳ ساله . کرمانشاه

 • 21393
  10

  فیلم دوم ساعت بیستو پنج با بازى انتونی کویین

 • 4516
  30

  اسم کاراکتر قاتل در فیلم ” همه چیز در پایان است ” ویکتور سیمون بود…
  کاش این فیلم خاطره انگیز رو بشه پیدا کنیم…
  همه جاش یادمه