topnews فناوری

در ضرورت و ستایش اینفوگراف‌ها

به یاری اینفوگراف‌ها یا گرافیک‌های اطلاع‌رسان، می‌توان اطلاعات، دانش، اعداد و ارقام را به شیوه تصویری در قالب علایم، نقشه‌ها و تصاویر ارائه کرد.

تصور کنید که یک مقاله بلند اقتصادی با اعداد و ارقام فراوان در یکی از رزنامه‌های اقتصادی منتشر شده باشد، خیلی بعید است که این مقاله علیرغم ارزش ذاتی که دارد، از ابتدا تا به انتها خوانده شود. اما تصور کنید در کنار این مقاله به صورت اینفوگراف، آمار و اعداد و اطلاعات داده شوند، در این صورت:

– به جای اینکه با یک نگاه متوجه مطلبی که نویسنده می‌خواهد بیان کند، می‌شود. در صورتی که در یک نقاله نوشتاری باید یکی دو پاراگراف بخواند تا متوجه هدف شود.

– می‌شود امید داشت که درصد بیشتری از مخاطبان به درستی متوجه مطلب بشوند.

– حتی یک خوانننده خسته از کار روزانه هم با اینفوگراف‌ها ارتباط برقرار می‌کند، در صورتی که از همین شخص نمی‌توان انتظار داشت که یک مقاله بلند را بخواند.

تلاش انسان‌ها برای ارائه تصویری ذهنیات‌شان، قدمتی به اندازه تاریخ دارد. از دید ما اینفوگراف‌ها آنقدر در ارائه مختصر و مفید اطلاعات خوب هستند که حتی امید داریم موجودات فرازمینی هوشمند هم با آنها ارتباط برقرار کنند.

درست به همین دلیل بود که در سال ۱۹۷۲، لوحی در فضاپیمای پایونیر ۱۰ تعبیه کردند که حاوی یک اینفوگراف در مورد ما انسان‌ها، برای موجودات هوشمند فرازمینی بود زمینی بود. این اینفوگراف را «کارل ساگان» و «فرانک دریک» طراحی کرده بودند و امید داشتند که مجودات فرازمینی -در صورت وجود و پیدا کردن کاوشگر- بتوانند با این اینفوگراف متوجه کلیت تمدن ما بشوند.

حتی زمانی که فلورانس ناتینگل، با هدف ارتقای سطح بهداشتی و درمانی بیمارستان‌های نظامی، قصد ارائه اطلاعاتی به ملکه ویکتوریا داشت، شیوه‌ای بهتر از اینفوگراف پیدا نکرد.

تهیه اینوگراف یک فن و یک مهارت است، طراح اینفوگراف در قدم نخست باید اطلاعات و اعداد و ارقام را از منابع گوناگون جمع‌آوری کند و بعد با استفاده از اشکال و نمادها آنها را به شیوه‌ای جذاب ارائه کند.

بعضی از اینفوگراف‌ها از دید هنری، آنقدر زیبا طرحی شده‌اند که مخاطب را دقایق زیادی میخکوب خود می‌کنند.

در این یکی دو ساله هم در فضای آنلاین و هم در رسانه‌های کاغدی ما توجه بیشتر به ایفوگراف شده است. تعداد زیادی از وبلاگ‌نویسان، به خصوص وبلاگ‌نویسان آی‌تی، اینفوگراف‌های جالبی را ترجمه کرده‌اند و در اینترنت قرار داده‌اند، معدود روزنامه‌هایی هم از این شیوه ارائه مطالب، استفاده کرده‌اند که البته هنوز کافی نیست.

اما به تازگی سایتی در اینترنت به نام visual.ly افتتاح شده است که حاوی بیش از دو هزار اینفوگراف است، این اینفوگراف‌ها، در موضوعات مختلفی مثل فناوری، دانش، سلامت، اقتصاد، ورزش و آموزش، مرتب شده‌اند.

این سایت قصد دارد، در آینده نزدیک، به کاربران خود امکان بدهد که اینفوگراف‌های ساده طراحی کنند.

توصیه می‌کنم حتما سری به این سایت بزنید.

چند وقتی هم است، سایت اینفوگرافیک دات آی آر افتتاح شده است. این سایت می‌کوشد که مرجعی خوب از اینفوگراف‌ها به زبان فارسی باشد. در این سایت هم اینفوگراف‌های ترجمه‌شده و هم اینفوگراف‌های ایرانی را می‌توانید پیدا کنید.

تا جایی که حضور ذهن دارم از میان نشریات ایران، مجله‌های گروه همشهری و خبر آنلاین بیش از بقیه از اینفوگراف استفاده کنند. اگر نشریات ایرانی می‌شناسید که به صورت مرتب از اینفوگراف استفاده می‌کند، لطفا در قسمت کامنت‌های وبلاگ، اطلاع بدهید.

۱۶ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *