کافه‌بازار، دانلود آسان برنامه‌های اندروید را برای کاربران ایرانی ممکن می‌کند

شیوه خرید و انتخاب گوشی موبایل توسط شمار قابل توجهی از کاربران ایرانی، چندان درست و منطقی به نظر نمی‌رسد، به علل مختلف:
- مراجعه بدون تحقیق به فروشگاه‌ها و انتخاب از روی ظاهر
- اهمیت دادن زیاد به «مگاپیکسل‌ها»ی دوربین
- انتخاب و صرف مبلغ زیاد، بدون توجه به سطح کاربری شخصی
- اسیر برند بودن

اما خوب! چند وقتی است که حس می‌کنم، اوضاع در حال تغییر است و در گوشه و کنار مدام کسانی را می‌بینم که به معنی واقعی دنبال گوشی هوشمندند، آنها فعلا سه انتخاب عمده دارند: آی‌فون، گوشی‌های اندرویدی و گوشی‌های ویندوزی.

در این میان گوشی‌های اندرویدی، به گمان من شاید انتخاب بهتری برای قشر گسترده‌تری باشند، چرا که:
- آنها تنوع زیادی دارند و مشتری‌هایی با سلایق سخت‌افزاری متفاوت و بودجه‌های خرید متفاوت را راضی می‌کنند.
کافی است به اینجا به سایت یکی از فروشگاه‌های آنلاین مشهور بروید و ببینید چند مدل گوشی اندرویدی را می‌شود با بودجه زیر پانصد تومان تهیه کرد.
- برای اندروید، انبوهی از اپلیکیشن‌ها وجود دارد که هر کسی را با هر سطح کاربری راضی می‌کند.

با رواج هر چه بیشتر گوشی‌های هوشمند در جامعه، می‌توان امید داشت که در آینده نزدیک سطح کاربری خریداران این گوشی هم ارتقا یابد و مثلا روزی را شاهد باشیم که از گوشی به جای اینکه فقط برای دیدن فیلم یا رد و بدل کردن پیامک یا عکس گرفتن استفاده شود، استفاده‌های سطح بالاتری هم بشود، مثلا ببینیم که کاربران اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی را روی گوشی دارند، یا با آن گاهی کتاب می‌خوانند یا کارهای روزانه‌شان را با آن مدیریت می‌کند یا به تناسب شغل و تحصیلات خود از اپلیکیشن‌های آموزشی استفاده می‌کنند. ارتقای سطح کاربری ایرانی‌ها شاید باعث شود که با افزایش مطالبه مردم، روزی شاهد بهتر شدن وضعیت اینترنت موبایل باشیم. شاید اخبار مربوط به عرضه سیم‌کارت‌های نسل سوم -که البته معلوم نیست چه زمانی واقعا به دست مردم برسند- در راستای همین افزایش مطالبه مردم باشد، شاید!

اما خواهی نخواهی، دو چیز، در این میان مانعی برای یک خریدار تازه‌کار گوشی‌های هوشمند است: ۱-عدم آشنایی با اپلیکیشن‌های ضروری که باید روی گوشی داشته باشد. ۲- دشواری نصب این اپلیکیشن‌ها و عدم دسترسی به بازارهای اپلیکیشن.

بله! درست می‌گویید! اصلا و ابدا منطقی نیست که با وجود اندروید مارکت، آدم احساس کمبود داشته باشد. اما خب، چنان که می‌دانید از این بازار محروم شده‌ایم و به علاوه حتی چند وقت پیش گوگل جلوی تعدادی از ماها را که چنان که افتد و دانی با میانبر زدن، قصد دسترسی به این دریای اپ را داشتیم را گرفته بود.

توصیه اصلی من در این پست این است که در صورت امکان حتما به نحوی از همین مارکت اصلی استفاده کنید. البته چنان که می‌دانید سایت‌های بسیار زیادی هم هستند که کارشان معرفی و دسته‌بندی اپلیکیشن‌هاست، بنابراین شما ممکن است به سایت androidzoom یا appbrain بروید و بعد از پیدا کردن اپ مورد علاقه، آنها را دانلود کنید. در این میان تعدادی زیادی فوروم تخصصی از جمله چند فوروم ایرانی هم وجود دارند که کار مشابهی می‌کنند.

اما اگر به هر دلیل نمی‌توانید از اندروید مارکت استفاده کنید، راه‌های میانبری هم دارید، شما می‌توانید مثلا با رفتن به سایت‌هایی، خیلی ساده برنامه‌های ضروری را با فرمت خام apk دانلود کنید و به گوشی ببرید و مثل یک برنامه روتین نصب‌اش کنید. سایت‌های مثل این سایت یا این یا این.

به هر ترتیب، انتخاب‌های شما واقعا زیاد هستند. اما یک شیوه آسان دسترسی به اپلیکیشن‌ها برای اندروید، استفاده از اپلیکیشن‌های خاصی است که خیلی ساده و تر و تمیز، بعد از نصب روی گوشی، به هر کاربر اجازه مرور اپ‌ها را در دسته بندی‌ها مختلف و سپس دانلود آسان هر یک از آنها را می‌دهند.

کافه‌بازار یک فروشگاه اپ اندروید است، فروشگاهی که البته همه محصولاتش فعلا رایگان است. در این فروشگاه هم، اپلیکیشن‌ها در دسته‌های مختلف گلچین شده‌اند. کاربر می‌تواند بعد از نصب اپلیکیشن کافه‌بازار روی گوشی خود، هر زمان که خواست اپلیکیشنی پیدا کند، خیلی راحت اپ کافه‌بازار را اجرا کند و اپلیکیشن را بی‌واهمه از تحریم روی گوشی خود نصب کند.

توصیه می‌کنم اگر یکی از دوستانتان به تازگی گوشی اندرویدی خریده است و با مشکلات نصب اپ مواجه شده، حتما این اپ کافه‌بازار را به وی معرفی کنید.

اگر به دسته اپ‌های ایرانی کافه‌بازار مراجعه کنید، اپ های جالبی می‌بینید:

مثلا من همین دیروز اپ «وقت شعر» را روی گوشی خود نصب کردم و واقعا لذت بردم. امیدواریم که اپ‌های ایرانی بیشتری در کافه‌بازار ببینیم.

البته طراحی سایت کافه‌بازار واقعا هم از بعد فنی و هم گرافیکی بسیار زیبا و چشم‌نواز است و باید از این طراحی خوب هم تقدیر کرد.