چگونه واقعیت افزوده می‌تواند به کوررنگ‌ها کمک کند؟

در حدود ۱۰ درصد مردان، نوعی کوررنگی دارند. البته در این نوشته نمی‌خواهم در مورد کوررنگی بنویسم، اگر دوست داشتید در مورد کوررنگی بدانید، می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه کنید. در اینجا هم می‌توانید یک تست پزشکی آنلاین در مورد کوررنگی انجام بدهید.

درمان خاصی برای کوررنگی وجود ندارد، البته می‌تواند با لنزهای تماسی یا فلیترها به این افراد کمک کرد که راحت‌تر رنگ‌های مختلف را از هم تمیز بدهند. البته در سال گذشته، هم محققان دانشگاه فلوریدا توانسته بودند، با ژن‌‌درمانی به میمون‌های کوررنگ، دید رنگی بدهند، اما فعلا کار مشابهی برای انسان‌های انجام نشده است.

اما یک پژوهشگر معروف امنیت شبکه به نام دن کامینسکی با ابتکار جالبی، تلاش می‌کند که به کوررنگ‌ها کمک کند.

داستان از آنجا شروع شد که روزی وی با دوستش به سینمایی در تایوان رفته بودند و مشغول تماشای فیلم Star Trek بودند، دوستش در این حین، به دن گفت که کوررنگ است. دن از او پرسید که چه تصوری از موجودات فضایی سبزرنگ دارد. دوستش گفت که رنگ پوست آنها فقط کمی تیره‌تر از بقیه شخصیت‌های داستان است.

دن، بعد از پایان فیلم، این گفتگو را فراموش نکرد، او با کمک فتوشاپ تلاش کرد که راهی برای کمک به کوررنگ‌ها برای افتراق بهتر رنگ‌ها، پیدا کند. او با پشتکار به کارش ادامه داد و در مرحله اول یک برنامه برای پی‌سی و سپس نسخه آیفون و اندروید آن را نوشت.

این اپلیکیشن DanKam نام دارد و می‌تواند با تغییر رنگ و یا غلظت رنگ‌ها، به تشخیصض بهتر رنگ‌ها توسط کور رنگ ها کمک کند. از آنجا که کوررنگی انواع مختلف دارد و به علاوه درجه کوررنگی هم در مبتلایان یکسان نیست، کاربران این اپلیکیشن، در مرحله اول باید آنقدر با مودها مختلف برنامه کلنجار بروند که بهترین «مود»ی را که برایشان بهترین نتیجه را در بر دارد، پیدا کنند.

بعد از این مرحله آنها می‌توانند، مثل برنامه‌های واقعیت افزوده دیگر با نگاه کردن به صفحه نمایش موبایل خود، منظره تغییر رنگ داده شده و بهینه شده بیرون رل ببینند. آنها همچنین می‌توانند عکس‌هایی را که در گوشی دارند با کمک برنامه، ببینند.

برنامه در فروشگاه آی‌تونز و اندروید با قیمت ۲٫۹۹ دلار به فروش می‌رسد.

اگر کوررنگ هستید و توانسته‌اید این اپ را تهیه و تست کنید، لطفا تجربه‌تان را با من و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.